Neuroshima Hex podbija świat

Na serwisie Boardgamegeek.com Neuroshima Hex nieustanie pnie się w górę - w chwili, w której piszę te słowa, zajmuje 138 pozycję, przy ratingu 7,16. Wydaje się, że to niewiele, bo przyzwyczajnie jesteśmy do sportowych rankingów - nikogo nie cieszy 138 skoczek na listach swiatowych, ani kolarz który na takiej pozycji kończy Tour de France.

Jednak BGG rejestruje niemal 30 tyś tytułów - z czego w swoją pozycję rankingową zalicza 5 tyś gier. Na swoje potrzeby, trochę usportowiając zestawinie - pozycję dzielę przez 10. Tak więc w mojej skali to 13 gra świata - ex equo z Fasolkami, Squad Leaderem czy Magic The Gathering.

Serwis ten systematyzuje gry według 2 glownych kryteriów: kategorii oraz mechaniki. Klikając na odpowiednie klasyfikatory otrzymujemy pozycję gry wśród gier pod tym względem podobnych. Oto jak prezentuje się NS Hex na tle konkurencji:

Kategorie
Abstract Strategy
- 10 miejsce - bije kilka gier z projektu GIPF

Science Fiction
- 7 miejsce - wyprzedza Dooma, Mission Red Planet, Androida i Space Dealera

Fighting
- 9 miejsce - kasuje Dooma, Axies and Allies, Ca$h 'n Gun$, Tannhäuser

Mechanika
Tile Placement
- 21 miejsce - lepsza od: Alhamba, Zooloretto, Java, Mexica

Variable Player Powers
- 18 miejsce - wygrywa z: Ghost Stories, Evo, Revolution: The Dutch Revolt 1568-1648, Prophecy

Hand Management
- 34 miesjce - daje radę z: Caylus Magna Carta, Schotten Totten, Blue Moon, Lord of the Rings

Polak potrafi i to mnie bardzo cieszy. Jaszcze bardziej rajcuje mnie fak, że na BGG głosy polskich graczy stonowią około 1/3 wszytskich oddanych. Neuroshima Hex uznaniem cieszy się także w Stanach, Francji, Nieczech, Wielkiej Brytanii, Finlandii i wielu, wielu innych krajach.

Wacław Potocki

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

Brak komentarzy: